Питагорова теорема

Теорема: Сборът на квадратите на катетите в правоъгълен триъгълник е равен на квадрата на хипотенузата, т.е.
 Вярна е и обратната теорема
Обратна теорема: Ако в един триъгълник сборът на квадратите на двете страни е равен на квадрата на третата страна, той е правоъгълен.

Исторически преглед:
Теоремата носи името на древногръцкия философ и математик Питагор.Питагоровата теорема е една от теоремите с най-много различни доказателства, като броят им е не по-малък от 370. Макар, че носи името на древногръцкия математик, теоремата била известна много време преди Питагор.До 8 век пр. н. е. тази теорема била наричана от индийците "Правило на въжето"


Фигура1. Правило на въжето
Използвала се е при построяването на храмове, които по свещени предписания трябвало да имат строго геометрична форма и да са ориентирана към четирите посоки на хоризонта. Питагор, не е открил тази теорема, а е намерил нейно доказателство. 

Важно: Питагоровата теорема е в основата на класическата геометрия. Освен това тя е една от връзките на геометрията с алгебрата и определя развитието на тригонометрията.
Значението на теоремата се състои в това, че с нейна помощ може да се изведат (докажат) много теореми в геометрията и да се решават много задачи. 



Питагоровата теорема - основа за развитие на различни отрасли в науката.
В статистиката питагоровата теорема се използва за определяне на равно действащата на сили.
В артилерията питагоровата теорема и тригонометричните функции се използват за определяне на разстояния до незабелязани цели.
В електричеството теоремата се използва за пресмятане на напрежението на променлив ток.
В геодезията и топографията с питагорова теорема се определят разстояния между обекти, разделени с препятствия (сгради, реки, блата и др.)